Desatoro FK Senica

1. Futbal je ten správny šport pre voľný čas

Futbal ako taký, predovšetkým potom v žiackom veku, rozvíja pohybovú všestrannosť detí, privádza ich do kolektívu. V rámci pravidelných tréningov vo futbalových kluboch sa tak deti vo svojom voľnom čase môžu dostať na trávnik s loptou veľakrát.

2. Neboj sa nájsť si svoje futbalové ihrisko

Veľkú úlohu v tomto smeru hrajú rodičia. Tí by mali v prvej fáze rozpoznať u detí „hlad“ po futbale a mali by pomôcť deťom nájsť v jeho okolí futbalový klub, kam svoje dieťa prihlási. Pred týmto krokom je dobré si futbal „zmapovať“ (odborná literatúra, webové stránky klubov atď.).

3. Futbal ti dá radosť z hry a pohybu

Futbal je pri vnímaní obyvateľov celej zemegule športom číslo 1. Jeho pravidlá priťahujú aktérov i divákov. Prináša množstvo dramatických situácií a nie je nádhernejšieho obrazu než úchvatné góly strelené do siete či neuveriteľné zákroky brankárov. Futbal je hrou, ponúkajúcou dynamiku a rýchlosť. Všetky tieto atribúty, prezentované vo vrcholnej podobe v kategórii dospelých, sa začínajú formovať a rozvíjať už vo futbalovom „detstve“.

4. Poctivý tréning z teba urobí majstra

Úloha predovšetkým pre trénerov. Pri vedení dieťaťa môžu v tomto smere pomôcť i rodičia. Malý futbalista, vášnivo milujúci túto hru, sa môže zdokonaľovať i sám. Chce si prihrávať o múr, vstreliť gól oteckovi, obohrať ho. I v týchto chvíľach je dobré, keď má k sebe partnera. Jedine poctivosť, zapálenie pre vec a „práca“ navyše vedie k futbalovému majstrovstvu.

5. Pracuj pre seba, ale i pre družstvo (tím)

Futbal má v každej vývojovej etape výnimočné osobnosti, ktoré vynikajú vrodeným talentom, citom pre loptu. Preto by mal i žiačik pracovať na svojom osobitom futbalovom rukopise. Futbal je ale predovšetkým kolektívnou hrou, kedy vynikajúci jedinec sám nič nezmôže. Brankár je závislý na skvelej obrane a opačne. Útočníci strieľajú góly, keď im na nich nezištne prihrávajú záložníci. Pre celú jedenástku je potom základom vedúcim k úspechu a víťazstvu kolektívna bojová súdržnosť.

6. Na ihrisku hraj vždy fair-play

Futbal je kontaktným športom, pri ktorom dochádza na ihrisku k množstvu osobných súbojov predovšetkým o loptu. Okolo lopty „sa točí“ celá hra. Získať ho pod svoju kontrolu je prípustné jedine čistou hrou, bez použitia násilia a hrubosti. Ak sa dotknem lopty rukou, je to chyba, a pokiaľ to rozhodca nevidí, priznám sa sám! Jedine tak som futbalistom hrajúcim fair-play!

7. Nauč sa vyhrávať, ale i prehrávať

Niet nádhernejšieho okamžiku, keď skončí zápas. S ďalšími desiatimi kamarátmi som jeho víťazom, radujeme sa, kričíme, objímame sa. Náš súper smúti, niekedy kvapne i slzička. Radujem sa, ale zajtra to môže byť všetko inak a ja so svojim týmom budeme porazení! Také sú nepísané pravidla futbalu. Vyhrať môže iba jedno družstvo (tím). Porážky vedú ale k veľkým víťazstvám, burcujú jedincov i tím k ešte väčšiemu tréningovému úsiliu a tímovej spolupráci.

8. Na futbalovom trávniku rešpektuj autoritu – trénera, rozhodcu

Od žiackeho veku sú malým futbalistom, obliekajúcim dresy svojich klubov vštepované pravidlá tejto hry. Rozhodca a jeho rozhodnutia musia byť preto rešpektované. Naplňovanie tejto skutočnosti je prácou predovšetkým trénerov. Preto ich slovo je pre mňa „sväté“. Tréner dobre postaví moje družstvo, vymyslí taktiku, ktorá na súpera platí, vystrieda vhodne (trebárs i mňa) hráčov v priebehu hry. Môžu sa mu kedykoľvek a s čímkoľvek zveriť a poradiť sa s ním.

9. Nájdi si svoj futbalový vzor

Každý chlapec, ktorý prepadne futbalu, chce byť raz Ronaldinhom a chce vedieť také kúsky ako Brazílčan Kaká. Áno, to je správna cesta na futbalový Olymp už od žiakov. Sleduj preto hru svojich idolov na vlastné oči, na televíznej obrazovke, prečítaj si, aká bola futbalová cesta týchto mimoriadnych hráčov k futbalovému majstrovstvu.

10. Odmenou ti bude reprezentačný dres (školy, klubu, štátu)

Prvý pocit hrdosti reprezentanta sa dostaví, keď nastúpi za svoju triedu, školu, futbalový klub. Pre úspech svojich farieb urobím vždy čo najviac. Futbalové okolie si zaiste môj um všimne. Svoj talent budem neskôr rozvíjať v stále lepších a slávnejších kluboch. Nebude to dlho trvať a budem nominovaný do juniorskej a neskôr seniorskej reprezentácie Slovenskej republiky.

 
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
2% z dane pre futbalové nádeje FK Senica

2% z dane pre futbalové nádeje FK Senica

21.1. | Redakcia
Akadémia: U7 štartuje tréningový proces

Akadémia: U7 štartuje tréningový proces

21.9. | FK Senica
Akadémia: U6 odštartuje tréningový proces

Akadémia: U6 odštartuje tréningový proces

3.9. | FK Senica

Copyright © 2022 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu