Juraj Chvátal: Sú to veľké emócie, no stále sme v hre

21.10.2013 | Milan Ondruš, foto: FIFA

Po zápase s Hondurasom zavládlo v tábore mladých Slovákov do 17 rokov obrovské sklamanie. Víťazstvo mali chlapci na dosah, no gól v nadstavenom čase rozhodol o tom, že sa body delili (2:2). Slovensko aj s trojicou Seničanov má po dvoch zápasoch na svojom konte jediný bod a o postup zo skupiny sa bude musieť riadne pobiť.

Proti Hondurasu, podobne ako proti Brazílii, vybiehal na ihrisko v druhom polčase Seničan Juraj Chvátal (ďalší Záhorák Martin Junas odchytal celý zápas). Tréneri po stretnutí vrátili svojim zverencom všetky komunikačné prostriedky, a tak sme sa s Jurajom spojili a prinášame vám s mladým senickým talentom exkluzívny rozhovor.

Po polčase ste prehrávali 0:1, no po dvoch góloch ste kráčali za víťazstvom. Gól v poslednej minúte plány zhatil. V kabíne musel byť po zápase veľký smútok...

Boli sme veľmi sklamaní. Boli to veľké emócie. Stále to nesieme veľmi ťažko. Prakticky celý zápas sme boli lepším tímom, mali sme hernú prevahu. Dostať gól v 90.minúte... Taký trest sme si určite nezaslúžili.

Aj taký býva futbal...

To áno a možno aj preto je tak krásny a zaujímavý.

Na ihrisko si šiel 10 minút pred koncom. Prakticky podobný počet minút si si pripísal i proti Brazílii. Aké si mal pocity?

Boli veľmi dobré. Som vďačný za každú minútu, ktorú môžem stráviť na ihrisku. Či už na klubovej alebo reprezentačnej úrovni. Hráme na MS a vieme, o čo hráme. Je to sen každého futbalistu dostať sa na takéto podujatie. Ja som vybiehal na trávnik za stavu 2:1, ani v zlom sne by mi nenapadlo, že v závere inkasujeme.

Proti Brazílii šesťgólová facka, teraz takáto smola...

Áno. Je to ťažké, ale nesmieme už na to veľmi myslieť. MS sa ešte neskončili. Pred nami je stredajší duel proti domácim Spojeným arabským emirátom. Musíme doňho dať všetko a naplno sa na zápas skoncentrovať.

O postup sa teda ešte chcete pobiť?

To stopercentne. Stále je šanca, aj keď sme si to teraz trocha sťažili. Ak však vyhráme nad SAE, stále sme v hre. Do zápasu ideme s jediným cieľom – 3 body. Musíme predviesť tú najlepšiu hru, akej sme schopní a veriť, že pri nás bude stáť i kúsok šťastia.

Zápas proti Hondurasu si ukončil nevýraznou strelou vedľa. Nesadla?

Presne tak. Loptu som mal na šestnástke, nevidel som nikoho okolo seba, tak som vystrelil. Nanešťastie, mi nesadla a šla mimo. Škoda.

Povzbudzuje ťa niekto z hľadiska?

Z hľadiska priamo nie. Rodina i kamaráti však zápasy sledujú z domu prostredníctvom televízie. Fandia nám.

Čo hovoríš na počasie?

Je tu veľmi horúco, ale zvykáme si.

S kým si na izbe?

S Marekom Rajníkom, spoluhráčom zo Senice.

Odhliadnuc od smútku z výsledkov, užívate si to?

Veru, áno. Je to tu skvelé. Dúfam, že si pobyt v Abú Zabí predĺžime a že postúpime zo skupiny. Vždy hovorím, že futbal sa oplatí robiť naplno a obetovať určité veci a futbal vám to viacnásobne vráti. To platí aj v tomto prípade.

Sleduješ dianie doma vo svojom materskom klube?

Sledujem, samozrejme. Viem, že proti Košiciam dal Zdenko Filípek gól v poslednej minúte zápasu a rozhodol o troch bodoch pre nás. Teraz cez víkend sme remizovali v Podbrezovej. Stále som v kontakte s chalanmi z kabíny, dušou som stále s nimi.

Je známe, že vám tréner pred zápasom s Hondurasom zabavil všetky komunikátory (telefóny, notebooky, tablety...). Ako ste to niesli?

Veľmi ťažko. Spočiatku nám to veľmi chýbalo. Na tieto vymoženosti sme už zvyknutí. Na druhej strane, uvedomujeme si, že to je asi aj lepšie. Viac sa sústreďujeme na futbal. Viac času trávime spolu. Kolektív sa stmeľuje.